נמטודות

כנימות קמחיות,כנימת עשב רודוס וכנימות דם
יצור אובאלי קטן קרוב של משפחת החרקים. צבע הנימפה (השלב שבין הביצה לבוגר) והבוגר בנקבה מורוד כהה עד ירוק בהיר, מכוסה בתפטיר לבן רך דמוי שעווה. אורך הכנימה 2-5 מ"מ, הנקבה חסרת כנפיים. הזכר דומה ליתוש זעיר ומאופיין ע"י זוג כנפיים המקושטות בדוגמאות של שלוש זוגות עיניים אדומות. הכנימה תוקפת את כל סוגי הדשא אך נזקים משמעותיים נצפו בעיקר (בזנים הקיימים בארץ) בזני ברמודה, בופלו (סנט אוגוסטין), דרבן, קוקויו וטול פסקיו.


נמטודות הינה מערכת חי מהגדולות שיש וכוללת מעל 80,000 סוגים שונים.
מתוכם 15,000 פרזיטים (טפילים), הן לצמחים והן לבעלי חיים. הן נמצאות במים מתוקים, במי ים וביבשה.
רובן המכריע של הנמטודות הן מיקרוסקופיות אך ישנם גדולות וארוכות יותר, אפילו עד מטר.

נמטודה הינה תולעת עגולה ולא מחולקת, בניגוד לשלשול ולתולעים אחרות המוכרות לנו (פרודניה, תולעת הגדוד, מודד וכדומה).

הנמטודות הינן תולעים מיקרוסקופיות החיות בתוך הקרקע. מוכרים לנו סוגים רבים של נמטודות. רובן הינן תולעים מועילות הניזונות מבקטריות, פטריות ואורגניזמים מיקרוסקופים אחרים. ישנן נמטודות המשמשות אותנו
לטיפול, איזון ובקרה ביולוגית בקרקע.

מנגד, לצערנו ישנן מספר רב של קבוצות טפיליות הגורמות לנזק רב.

מספר סוגים של נמטודות הינם בעלי צינור דק ומחודד המוחדר לתוך השורש.הנמטודה ניזונה ממוהל תאי הצמח והיא מהווה כטפיל, הנקרא טפיל חוץ (תמונה 2).

לעומתן, מספר סוגים של נמטודות הינם בעלי חדק דק הפוצע את השורש ולאחר מכן הנמטודה חודרת לתוך השורש, מתיישבת שם, ניזונה מהצמח וגורמת לעפצים בשורשים (תמונה 3) הפגיעה של הנמטודות בשורשי הדשא פוגעת ביכולת הדשא לקלוט מזון ומים מהקרקע.

לאחר פגיעת הנמטודות מערכת השורשים נראית בצורה א-נורמלית משונה, השורשים קצרים, כהים ורקובים ולפעמים ניתן לראות בליטות ופצעים בשורש.

כאשר אוכלוסיית הנמטודות גבוהה במיוחד, כאשר מזג האוויר גבוה או במצבי עקה, נראים הסימפטומים על פני הקרקע- כלורוזה, הצהבה, נבילה, קמילה ולבסוף החמה ותמותה של הדשא.

לרוב תופיע באזורי הפגיעה עשבייה בעלת הפרשה חלבית כמו חלבלוב, סעידה ועשביה עמידה אחרת, וכן תהיה רגישות רבה יותר של הדשא לפטריות ומזיקים אחרים.

איך לדעת אם הבעיה היא נמטודות:
כיום, כשכמות ומגוון הבעיות בדשא הולכת וגדלה, יש קושי לזהות ולאבחן בין הבעיות.
טיפול בנמטודות יקר וארוך יחסית לכן מומלץ לאבחן את הימצאות הנמטודות במעבדה.
זיהוי הנמטודות שונה מזיהוי של מינרלים בקרקע ומזיהוי מחלות לכן כדאי לבצע את הבדיקה ע"י דוגם מקצועי, וכאשר שולחים את הדשא לבדיקת נמטודות יש לציין זאת.